MŁODZI SĄ ZAJECHANI, CO Z TYM ROBIMY?
Wnioski z projektu
Oto 5 rzeczy, które zrozumieliśmy o codzienności nastolatków i 5 zasad naszej pracy, które zwiększały sens działania z młodzieżą. To wnioski z projektu Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi? Za każdym z nich kryją się refleksje i doświadczenia, które tu zwięźle prezentujemy. Mamy nadzieję, że ten raport przyczyni się do dalszych rozważań i dyskusji, a przede wszystkim będzie wstępem do potrzebnych zmian w pracy z młodymi ludźmi.
Celem projektu Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi? było wzmacnianie głosu młodych ludzi w sprawach, które są dla nich ważne. Chcieliśmy rozwijać ich podmiotowość, poczucie sprawczości i kompetencje społeczne. W projekcie wzięły udział 24 osoby, w wieku 15-19 lat, pochodzące zarówno z dużych miast (Szczecin, Trójmiasto, Bielsko-Biała), jak i małych miejscowości (Brzozów, Otwock) z różnych stron Polski. W ramach działań projektowych zapewniliśmy osobom uczestniczącym wsparcie mentorskie, dofinansowanie ich inicjatyw i program szkoleniowy, który powstawał w oparciu o ich bieżące potrzeby. Ale przede wszystkim zapewniliśmy bezpieczną przestrzeń na bycie sobą, otwartość na autentyczność i komunikację bez presji zadań do wykonania.
CZEGO NAUCZYLIŚMY SIĘ
O CODZIENNOŚCI NASTOLATKÓW?
Prawdziwymi bohaterami i bohaterkami projektu byli młodzi ludzie: ich bolączki, potrzeby, zainteresowania, wyzwania, z którymi się mierzą. A dla nas wszystko to od początku było ważne i ciekawe.
kliknij w poszczególne grafiki, żeby dowiedzieć się więcej
JAK PRACOWAĆ Z MŁODYMI LUDŹMI?
Do założeń projektowych, które mocno przetasowała pandemia, staraliśmy się na każdym etapie podchodzić świadomie, uważnie i z otwartą głową.
kliknij w poszczególne grafiki, żeby dowiedzieć się więcej
KTO ZA TYM WSZYSTKIM STOI?
Oto młodzi ludzie, którzy nam zaufali i zechcieli opowiedzieć nam o swojej codzienności. Pracowaliśmy głównie online, ale dwa razy udawało nam się też spotkać na żywo na kilka dni podczas wyjątkowych warsztatów w Warszawie. Poznaliśmy się wtedy bliżej, odbyliśmy mnóstwo wciągających i szczerych rozmów, wspólnie się inspirowaliśmy i planowaliśmy inicjatywy wspieranych przez nas grup młodzieżowych. Zobaczcie, kto był częścią tej grupy i posłuchajcie, jak dzielimy się naszymi doświadczeniami.
(fot. Agnieszka Wanat)
WIĘCEJ INFORMACJI
Młodych ludzi w projekcie Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi? wspierali: Karolina Wysocka i Michał Szeląg z Fundacji Szkoła z Klasą oraz grupa osób mentorujących: Anna Kuliberda, Izabela Meyza, Kuba Radzewicz, Anna Chęć, Anna Skocz i Julian Czurko.
Prezentowane przez nas wnioski są tym, czego dowiedzieliśmy się, pracując zwinnie (z ang. agile) z młodymi ludźmi w 2021 roku. To podsumowanie jest wynikiem naszych obserwacji, a nie socjologicznych badań, choć część naszych rozpoznań znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych źródłach, do których linkujemy.
Nad raportem pracował zespół w składzie: Karolina Wysocka, Anna Kuliberda, Michał Szeląg i Alicja Peszkowska.
WEJDŹ NA STRONĘ PROJEKTU:
-
dowiedz się więcej o tym, nad czym pracowali młodzi ludzie;
-
poznaj zespół wspierających ich osób mentorujących;
-
sprawdź, czym jeszcze zajmuje się Fundacja Szkoła z Klasą, która prowadziła ten projekt.